BİLGİSAYAR KAMERASI

Webcam (Web kamerası), doğrudan veya dolaylı yollarla bilgisayarlara bağlanabilen, bazı dizüstü modellerin üzerinde tümleşik olarak yer alan küçük ve dijital kameradır. Web kameraları yardımıyla, kamera üzerinden doğrudan fotoğrafvideo veya anlık çekim yapılabileceği görüntülü ve sesli görüşmeler de gerçekleştirebilmek mümkündür.

İlk Webcam, “XCoffee” ve “Trojan Room Coffe Pot” adıyla bilinen oldukça işlevsiz bir web kamerasıydı. Bu kameranın geliştirilmesinin amacı Cambridge üniversitesinde kahve makinesini gözetlemekti. Öğrenciler ve öğretim üyeleri web kamerası yardımıyla kahve makinesini 124x124 piksellik bir görüntüden saniyede 1 kare yenilenme hızıyla izleyebilme şansına sahip olmuştu. Bu ilginç web kamerası daha sonradan internet sitesi yardımıyla online olarak yayınlandı ve tam 150.000 internet kullanıcısı bu ilk web kamerasının izlediği kahve makinesi çekimini görüntüledi. Yaşanan bu olaydan sonra web kamerası fikri girişimcilerin aklında belirdi ve çeşitli üreticiler ilk Webcam modellerini satışa sunmaya başladı.

Webcam ürünleri, dijital kayıt aracı veya kameraların aksine kendi içerisinde bir kayıt belleğine sahip değildir. Yani, web kamerası ile elde edilen görüntünün doğrudan kullanılması veya bilgisayar yardımıyla bilgisayar diskine depolanması gerekir.

Webcam ürünleri, bilgisayarın işletim sistemine kurulan bir sürücü yazılımı sayesinde bilgisayar tarafından tanınabiliyor ve yalnızca 5-10 dakikalık kurulum süreci sonunda kullanıma hazır hale geliyor. Yaygın olarak web kameralarının çoğu USB yardımıyla bilgisayara bağlanabiliyor ve mikrofon içeren kameralar ayrıca bir Mic Jack’i barındırıyor.

Kısa bir kurulum sonrası hazır hale gelen web kamerasıyla kullanıcı ister doğrudan fotoğraflar çekebiliyor, isterse de video çekimi veya internet üzerinden diğer kullanıcılarla anlık görüşmeler gerçekleştirebiliyor. Webcam sayesinde toplu olarak görüntülü konferanslar gerçekleştirmek de mümkün.

Webcam Anlamı

Webcam;  anlamındaki Web sözcüğüne, kamera anlamındaki Camera sözcüğünün kısaltmasının eklenmesiyle meydana getirilmiş bir sözcüktür. Türkçe bilgisayar donanımları isimlerindeyse Webcam’in karşılığı web kamerasıdır.


Bu kategoride ürün bulunamadı.